نکات ایمنی در نصب دوربین مداربسته

بالا بردن امنیت سیستم های نظارتی و دوربین های مدار بسته

وسایل الکترونیکی یکی از اهداف واضح برای دردی می باشند. دوربین های مداربسته و دستگاه های ضبط تصویر که خود به عنوان جلوگیری از فعالیت های جنایت کارانه استفاده می شوند، خود می توانند به عنوان هدفی برای دزدیده شدن قرار گیرند. توجه به این مسئله که کجا و چطور دوربین های امنیتی و دستگاه ضبط تصاویر DVR را نصب کنیم خود می تواند احتمال دزدیده شدن آن ها را تا میزان زیادی کاهش دهد.

دوربین های امنیتی شما مغلوب نمی شوند

اولین چیزی که باید بدانیم، این است که دوربین های مداربسته قابل تخریب می باشند. اگر دزدی بخواهد دوربینی را خراب یا از بین ببرد، قادر به انجام این کار می باشد. یک راه حل خوب برای جلوگیری از این مشکل نصب دوربین مدار بسته در موقعیتی است که به آسانی قابل دسترسی نباشد. قاعده کلی به این ترتیب می باشد که دوربین های امنیتی را 3 تا 4 متر بالاتر از زمین نصب کنیم. انجام این کار دوربین را از دسترسی آسان حفظ می کند و اجازاه می دهد تا بدون مشکل به وظیفه خودش عمل نماید. راه دیگر این است که کاربر مکانی را انتخاب نماید که دید خوبی داشته باشد و غیر قابل دسترسی باشد.(مثلا استفاده از حفاظ ها یا نصب در پشت متریال ساختمانی جاهایی که پنهانی باشد.) با رعایت موارد مذکور می توانیم از آسیب رسیدن به دوربین های امنیتی پیشگیری نماییم.

از دستگاه ضبط تصاویر DVR خود غافل نشوید

علاوه بر اطمینان از دوربین های امنیتی، کاربر باید مطمئن شود که دستگاه ضبط تصاویر DVR نیز در یک مکان امن قرار دارد. ساده ترین روش برای این کار این است که دستگاه ضبط تصاویر DVR را در یک اتاق مجهز به قفل و یا مکانی که دسترسی محدود دارد قرار دهیم. به عنوان مثال صاحب کسب و کاری از دوربین مداربسته برای نظارت کارمندان خود استفاده می کند. یکی از کارمندان کار مشکوکی انجام داده است و می خواهد فیلم را حذف کند تا صاحب کسب و کار آن را نبیند. اگر دستگاه ضبط تصاویر  DVR به راحتی قابل دسترسی باشد، قادر خواهد بود وارد سیستم شود و فیلم را حذف کند، دوربین های خاصی را خاموش نماید و یا خود دستگاه ضبط را از بین ببرد. به عنوان مثال بهترین مکان برای دستگاه های ضبط تصاویر DVR استفاده از یک رک مخصوص DVR همراه با قفل مخصوص و سیستم تهویه برای جلوگیری از گرم شدن دستگاه ضبط و بالا بردن امنیت جایگاه دستگاه می باشد.

چند پیشنهاد

دستگاه های ضبط تصاویر DVR حتما نباید در محیط های داخلی نصب شوند، آن ها می توانند پنهان و یا در سر راه قرار گیرند جایی که افراد نمیتوانند به راحتی به آن دسترسی داشته باشند. در حالی که جعبه مخصوص قفل دار دستگاه ضبط تصاویر ( رک DVR ) راه بسیار خوبی برای محفظت از دستگاه می باشد، ولی کاربران باید جایی غیر قابل تشخیص را برای نصب جعبه مخصوص دستگاه ضبط تصاویر برای بالا بردن دو چندان امنیت بیابند. یک روش معمول برای نصب جعبه های مخصوص DVR نصب آن ها بر روی دیوارها تا ارتفاعی که افراد عادی نتوانند دست درازی نمایند و دسترسی به آن بدون استفاده از وسیله ای شبیه نردبان میسر نباشد. بسیاری از کاربران دستگاه ضبط خود را در داخل سقف و انباری های محیط برای جلوگیری از در دسترس بودن نصب می نمایند. هر منطقه ای که برای نصب استفاده می کنید سعی کنید تغییرات آب و هوایی زیادی نداشته باشد، چون به مرور زمان موجب استهلاک دستگاه و خرابی مدارهای الکترونیکی می شود. آخرین مرحله بالا بردن امنیت، خریداری یک دوربین مداربسته اضافه مختص دستگاه ضبط تصاویر DVR می باشد.

 

به عنوان جمع بندی، امنیت سیستم های نظارتی به محل نصب دوربین های شما و محل قرار گرفتن دستگاه ضبط شما بستگی دارد که اگر برای هر دو موارد مذکور بالا را رعایت فرمایید، می توانیم بگوییم که سیستم امنیتی و نظارتی نسبتا قابل قبولی خواهید داشت.