راهنمای خرید دوربین مداربسته

 شما آماده خرید دوربین های امنیتی هستید. از کجا شروع می کنید؟

دوربین های مداربسته در این دوره آن چنان شناخته شده نیستند که شما بدانید چه مقدار می توانند پیچیده باشند. شما به عنوان مشتری های جدید این صنعت، احتمالا علاقه به جستجو در این مسئله دارید تا درک بهتری از دوربین های مدار بسته داشته باشید. چندین شرکت شاید باشند تا به شما در مورد کالا هایی که نیاز دارید پیشنهاداتی دهند، اما آنگونه که ما برای شما از پایه توضیح می دهیم به نحوی است که خود بتوانید در مورد این مسئله تصمیم بگیرید.

اجازه دهید فقط برای یک لحظه مکث کنیم، آنچه که ما می خواهیم توضیح دهیم انتظارات واقع گرایانه ای است، اما این نیز به سادگی به "خواسته در برابر نیاز" بستگی دارد. این مهم است که شما بدانید دوربین شما چه کارایی هایی دارد. این مجموعه قرار است سیستم دوربین امنیتی شما را شکل دهد. نقش این سیستم برای نظارت، ایمنی و حفاظت است، نه برای ساخت فیلم های خانگی. اگر قصد دارید از دوربین هایی مثل این برای ساخت فیلم های خانگی استفاده کنید، انتظار نداشته باشید که آنها همانند دوربین دیجیتال یا دوربین فیلمبرداری شما عمل کنند. این یک مثال کامل از مقایسه سیب با پرتقال است. در حالی که همه آنها را دوربین می بینید، آنها برای اهداف بسیار متفاوتی طراحی شده اند. این جایی است که میخواهید در مقابل نیازهایتان باشد. هدف شما از این دوربین چیست؟

دوربین های مداربسته انواع متفاوتی دارند!

دوباره به مسائل پایه برگردیم. دوربین های مدار بسته انواعی دارند; آنالوگ استاندارد، HDCVI, HDSDI  و دوربین های IP یا تحت شبکه. همه اینها قرار است یک وظیفه را به درستی انجام دهند. دوربین های آنالوگ استاندارد دوربین های امنیتی پایه هستند. این نوع می تواند به شما رزولوشن پایین یا بالا با توجه به بودجه و نیاز شما پیشنهاد دهد. در حالی که من از کلماتی چون پایه و استاندارد استفاده میکنم، این دوربین ها ارزشمند تر از آن است که شما به آن اهمیت می دهید. مرحله بعد دوربین های HD می باشند. این دوربین ها نیز از نظر فنی در دسته دوربین های آنالوگ قرار می گیرند، با این تفاوت که با رزولوشن HD در نظر گرفته شده اند. این دوربین ها تصاویری با وضوح بالا و قیمتی بیشتر در اختیار شما قرار می دهند. آخرین گزینه شما دوربین های IP و یا همان تحت شبکه می باشند. دوربین های تحت شبکه بالاترین کیفیت تصویر ممکن را ارائه میدهند. این دوربین ها برای افرادی که به دنبال بهترین کیفیت تصویر هستند مناسب می باشد.

دوربین های محیط بسته و یا محیط باز

بسته به مکانی شما می خواهید دوربین ها را نصب کنید، در مرحله بعد باید بین دوربین های محیط بسته و یا داخلی مثل دفاتر اداری و یا دوربین های محیط باز و یا خارجی مثل پارکینگ انتخاب کنید. دوربین های محیط باز باید انتخابی واضح برای شما باشند اگر شما می خواهید دوربین ها را در محیط خارجی نصب نمایید. آنچه که کمی می تواند پیچیده باشد در داخل محیط بسته است. در بعضی موارد، آنچه که شما ممکن است در محیط بسته ببینید به اندازه دوربین نباشد. آنچه که دوربین محیط بسته، در واقع تعریف می شود با شرایط کنترل شده محیط داخل است. اگر شما به دمای محیط (در صورت کاهش کیفیت کاهش می یابد) و رطوبت کنترل دارید پس دوربین های محیط بسته برایتان مناسب است. مکان هایی مانند انبارها و حتی ورودی هایی که دارای تردد زیاد افراد پیاده هستند، می توانند تغییرات دما و تغییرات ثابت را تجربه کنند. این به اندازه کافی می تواند باعث ایجاد تراکم در داخل دوربین شود و به طور بالقوه دقت آن را کوتاه کند. اگر هرگونه تردیدی دارید، بهتر است از دوربین های فضای باز استفاده کنید.

کیفیت تصویر دوربین های مداربسته

تا به اینجا اندکی در مورد رزولوشن دوربین های مداربسته صحبت کرده ایم، اما حال می خواهیم جزئیات بیشتری را توضیح دهیم. دوربین های آنالوگ استاندارد با کابل های تلویزیون متصل می گردند. مقادیر پایین تر از 499 به عنوان رزولوشن پایین، از 500 تا 600 به عنوان رزولوشن متوسط و از 600 تا 700 به عنوان رزولوشن بالا شناخته می شوند. اینجا زمانی است که بار دگر به نیاز خود توجه کنید. دوربین های HD که معمولا در رزولوشن های 1.3 و 2 مگاپیکسل ارائه می شوند. دوربین های با رزولوشن بالاتر به معنی دقت و وضوح بیشتر تصویر می باشد. دوربین های تحت شبکه در حال حاضر با وضوح تصویر 1.3، 2، 3 و 5 مگاپیکسل ارائه می گردند. دوباره می گویم که این ها همه به عنوان دوربین با دقت بالا شناخته می شوند. واقعا نمی توان از روی اعداد به کیفیت آنها پی برد. پس بهتر است برای هر یک نمونه تصاویر گرفته شده توسط هر یک از دوربین های مداربسته را مشاهده کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشد.

فاصله مادون قرمز - "دید در شب"

فاصله مادون قرمز معمولا برای شما نمایش داده می شود.  این فاصله مقداری است که به شما  می گوید دوربین مداربسته چه مقدار می تواند در تاریکی دید داشته باشد. اگر دوربین شما به این قابلیت مجهز نباشد که از وجود ال ای دی های آی آر موجود در کنار لنز می توان متوجه آن شد، پس با اطمینان میتوان گفت دوربین شما در تاریکی با نور محیط هیچ کارایی نخواهد داشت و تنها تصویری سیاه نمایش می دهد. دوربین های مداربسته مجهز به برد مادون قرمز به هیچ منبع نوری اضافه ای برای روشن کردن محیط احتیاج ندارند و با تکنولوژی خود تصاویری واضح در تاریکی به شما نمایش می دهند. برد آی آر به عنوان یک نقطه کانونی و نوری کوچک برای دوربین مداربسته عمل می کند که شما می توانید در تاریکی در دوربین به عنوان نقاطی قرمز رنگ مشاهده کنید. اگر دوربین در محیط بسته نصب شده باشد، به راحتی می توانید با این قابلیت در تاریکی تمامی فضا را مشاهده کنید. در محیط باز زمانی است که شما باید اهمیت بیشتری دهید. بهترین راه برای تصمیم گیری این است که نقاط که اهمیت بیشتری برای شما در فضایتان دارد که بخواهید تصاویری با دقت بهتر داشته باشید را شناسایی کنید. فواصل بیشتر از 60 تا 90 نباشند.

وضوح تصویر دوربین های امنیتی

یک قابلیت دیگر دوربین مداربسته که باید به آن توجه داشت اطلاعاتی است که مربوط به لنز آن می شود. لنز این دوربین ها به دو گونه ی ثابت و یا با قابلیت زوم است، که این یکی از نکات مهم را تشکیل می دهد؛ وضوح تصویر. زمانی که شما شروع به صحبت در مورد لنز دوربین می کنید، مسئله ای که باید به آن توجه داشته باشید فاصله ای است که در آن فاصله شما نیاز به وضوح تصویر دارید. در ساعات انتهایی روز شما قادر به تشخیص صورت ها در فاصله ی زیاد از دوربین نیستید. رزولوشن دوربین شما نیز در این مسئله دخیل است اما نه به تنهایی. اگر نکته ی دقیقی در این مورد گفته نشده است باید در مورد آن پرس و جو کنید و جواب قاطعی دریافت کنید. توجه داشته باشید که فاصله مادون قرمز را با قاصله وضوح تصویر اشتباه نگیرید. یکی از بزرگترین اشتباهاتی که ممکن است مرتکب شوید این است که فروشنده می گوید این دوربین مداربسته می تواند تا فاصله 60 متر در تاریکی را به شما نمایش دهد اما نکته مهم این است که این مقدار بدین معنی نیست که در تمامی این 60 متر شما وضوح تصویر کامل دارید و ممکن است در نیمی ازین فاصله تنها هاله ای از رنگ ها ببینید که حرکت می کنند و وضوح به مقداری نیست که شما قادر به تشخیص چهره باشید. این دو مسئله کاملا با هم متفاوت می باشند و در عین حال هر دو موارد مهمی به شما می روند.

زاویه دید

اهمیت زاویه دید دوربین مداربسته شما اغلب نادیده و یا دست کم گرفته می شود. این یک مشخصه ی دیگری است که به لنز دوربین شما بستگی دارد. همانند وضوح تصویر، این قابلیت دوربین شماست که باید به آن توجه کرد. شما باید یک عقیده ی کلی از این مسئله داشته باشید که در زمان مشاهده فیلم های ضبط شده چه زاویه از تصویر را می خواهید مشاهده کنید. هیچکس از شما نمی خواهد با قدم زدن یک اندازه گیری دقیقی را انجام دهید، اما با یک دید کلی به نیازتان توجه کنید. با دانستن اطلاعاتی در مورد زاویه دید دوربینتان می توانید به این مورد دست پیدا کنید که چه تعداد دوربین مداربسته احتیاج دارید تا تمامی زوایای فصایتان را پوشش دهید. مسئله ای که معمولا فراموش می شود، زاویه ای است که با تغییر زوم لنز دوربینتان می توانید داشته باشید. درست مثل نگاه کردن در یک دوربین شکاری دو چشمی، با تغییر زوم لنز، شما زاویه دید متفاوتی خواهید داشت. تنها با خواندن مشخصه دوربینتان در بروشور آن که نوشته است به عنوان مثال زاویه دید 90 درجه دارد این انتظار را نداشته باشید که همیشه تمامی 90 درجه را در تصویر خواهید داشت.

در مورد انعکاس نور نگران هستید؟

آخرین نکته ای که به آن اشاره میکنیم مسئله ای است که شاید به تمامی افراد مربوط نگردد. دوربین های مداربسته همگی در خود قابلیت ضد انعکاس نور را در بیشتر موارد ندارند، زیرا نیازی به آن نیست در تمامی موارد. زمانی به آن نیاز پیدا می کنید که دوربین شما در محیط بسته رو به پنجره ای بزرگ یا یک منبع نوری بزرگ باشد، گرچه سناریوهای دیگری وجود دارد که در دست است. در ساعات طول روز، متوجه این مسئله می شوید، که بدون این قابلیت، مشاهده می کنید که شما قادر به مشاهده تحرکات در آن سوی لنز نخواهید بود. این به عنوان یک منبع نور بزرگ نمایش داده می شود. این قابلیت که در مورد آن صحبت می کنیم به اسم طیف گسترده ای پویا (WDR) شناخته می شود. یک قابلیت دیگری نیز وجود دارد که به محدوده پویای گستره دیجیتال (DWDR) معروف است. قابلیت دیجیتال نسخه ارزانتری از ضد انعکاس نور است. اگرچه کارایی آن کاهش انعکاس نور است، اما به اندازه یک دوربین مداربسته با قابلیت ضد انعکاس نور واقعی کارآمد نیست. اگر مشاهده می کنید که انعکاس برای شما مشکلاتی را به همراه دارد که دوربین مداربسته شما با آن روبروست، باید از ابتدا جلو آن را گرفت تا آینده با این مسئله به مشکل نخورید. این نکته را به خاطر داشته باشید که در مواردی که دوربین مقابل خورشید است به کار نخواهد آمد. با تشکر از زمانی که صرف کردید، و اگرچه بسیاری از قابلیت هایی که نیاز خواهید داشت، این مسئله دوربین شما را از کارایی خواهد انداخت.

مطمئنا قابلیت های دیگری نیز وجود دارد که به آن اشاره نشد. ما شما را تشویق می کنیم که بیشتر مطالعه کنید تا به تمامی نیاز های خود پاسخگو باشید. همانطور که در ابتدا ذکر شد، این موارد پایه ای و اساسی است، که شما را آماده می کند تا انتخاب و خریدی مطمئن داشته باشید.